Záhony és az Óvoda története

    Záhony az ország legészakabb pontján fekszik. Záhonyt a Tisza, mint határfolyó választja el Ukrajnától, Szlovákiától és itt fordul, dél felé. A település neve egy 1324-ből származó oklevélben tűnik fel először. E században keletkezett egyházi eredetű iratokban a Sztáray-kódex-ben található mint "villa Zahon"(Záhony etimológiailag szláv eredetű név, a "hony" képző mocsaras-lápos területet jelent.).

A Tisza árterületén fekvő települést (ma ez a terület Ukrajnához tartozik) a történelem során a folyó okozta bizonytalanság mellett a létét különböző földbirtokos rendszer is befolyásolta. (A középkorban Agócsi Péter a földesura majd a Homonnai Drugeth család ungvári uradalmához tartozott).

Az 1870 évi népszámlálásról készült okirat szerint Záhonyban 885 fő élt.

Az 1873-ban megépült Nyíregyháza-Kisvárda-Csap vasútvonal. A megépítése után kezdődött a település fejlődése, a lakosok számának növekedése, ami 1890-ben már meghaladta az 1000 főt. Az emlékezések és feljegyzések szerint az 1900-as évek elején, a településen cukorgyár, fűrésztelep, malom működött. Az ország trianoni megcsonkítása után a települést Ung vármegyétől Szabolcs vármegye tiszai járásához osztották be. (1923 évi XXXV. t.c.)

Ez az állapot uralta a települést a II. világháború befejezéséig, amikor az ősi záhonyi földterületek és a Tisza túloldalán fekvő Csap község a Szovjetunió része lett. Záhony egyetlen szárazföldi vasúti összekötőpontként lett meghatározva. Ezt a vasút jelentette, melynek szolgálnia kellett az Orosz és az Európai vasút közötti nyomtávkülönbségből adódó áruszállítás folyamatosságát átrakással. 1946-ban megépült az első széles nyomtávú vasútvonal. A fellendülés a községnek lehetőséget adott a fejlődéshez.


Leltári adatok és emlékezések szerint a községben már 1938-ban működött állami kisdedóvó. A kisdedóvó egy családi házban 35 gyerekkel és egy óvónővel kezdte meg munkáját. (Révész Károly háza, ma Ady Endre út. 59.sz) Később az állandó helyét elfoglalva költözött a mai Ady Endre út. 30 sz. alá (ahol ma a nyugdíjasok háza van) és lett az "anya óvoda". A kisdedóvó pedagógiai célzattal ellátás nélkül működött. Felszereltsége jó volt, 1945-ös adatok szerint pl: tulipános babaszobabútor, babatűzhely, hintaló, bőrlabda, képeskönyv stb. szerepelt a leltári adatokban. Egyre fejlődő vasúti kereskedelem, a nagyarányú lakásépítések magával hozta a lakosság lélekszámának növekedését.

A gyermeklétszám növekedése a szülők munkavállalása miatt nagy lett az igény az óvoda bővítésére. A hatvanas évek közepén még egy csoportot és konyhát alakítottak ki az "anya óvodában".A vasút támogatásával megépült 1969-ben a MÁV óvoda. Az "anya óvodában" megnyílt a lehetőség mindenkinek az óvodai nevelésben való részvételre. Az egyre növekvő demográfiai hullám sürgette az óvodai hálózat bővítését.

1984-ben adták át a községi "piros" óvodát, amelyben 17 szakképzett pedagógus és 20 technikai dolgozó közel 200 gyermek kezdte el az óvodai életet. A jól felkészült óvodai személyzetnek köszönhetően az óvoda komoly pedagógiai műhellyé fejlődött.

Az 1989. január 01-én várossá nyilvánított Záhony, akkor az ország legkisebb népességű városa lett. Óvodánk gyermeklétszámának csökkenése a demográfiai hullámvölgyek idején csoportmegszűnéseket eredményezett.

Óvodánk 1999-ben a Hétszínvirág nevet vette fel.

Az óvodáskorúak létszámának folyamatos csökkenése mellett új igényként, szükségletként jelent meg városunk lakosságának részéről a három éven aluli gyermekek elhelyezésének igénye. 2007. szeptember-e óta intézményünkben egy, ill. 2008-tól két-három csoportos bölcsőde működik. a 2019/ 2020-as nevelési évben két bölcsődei csoportot működtettünk. A bölcsőde önálló szakmai vezetéssel, önálló szakmai programmal működik, természetesen szoros kapcsolatban, az óvodában folyó szakmai munkával.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el